poniedziałek, 5 grudnia 2011

KSIĄŻKA POD CHOINKĘ



Dla pasjonatów biologii –  Biologia Villego – biblia dla biologów.
Dla pasjonatów życia –  Potęga podświadomościJoseph Murphy.
A dla pasjonatów miłości – Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?                    Sherry Argov
Izabela Chodkiewicz
 
 Islamskie historie
Tysiąc wspaniałych słońc Khaleda Hosseiniego to przejmująca książka, którą czyta się jednym tchem.  Napisana została przez współczesnego pisarza afgańskiego obdarzonego niezwykłym talentem narracyjnym. Mamy w niej trzydzieści lat burzliwej historii Afganistanu. Czytelnik śledzi losy dwóch kobiet – Mariam i Lajli, które poślubiają tego samego mężczyznę, co w tamtej kulturze jest sprawą naturalną. Od samego początku zostaje się wciągniętym w ówczesną  rzeczywistość, niemal na własnej skórze czuje się problemy bohaterek. Nie przeszkadzają w tym różnice kulturowe. One są niewątpliwym atutem.  Bezpośredniość autora, psychologiczna wiarygodność postaci, pozycja kobiety w kraju islamskim, okrucieństwo człowieka zagubionego w świecie, granice cierpienia, pragnienie miłości i potęga przyjaźni – wszystko to sprawia, że książka zapada na długo w pamięć.

Obsesja po turecku
 W 2010 roku na półki polskich księgarń trafiła kolejna książka tureckiego noblisty Orhana Pamuka. W Muzeum niewinności, podobnie jak w poprzednich utworach, m.in. Stambule, czy Domu ciszy, akcja rozgrywa się w „nostalgicznej” Turcji. Tym razem przenosimy się do lat siedemdziesiątych XX wieku. Oś fabularną tworzą bohaterowie, którzy, jak pisał sam Pamuk, „na piątej stronie uprawiają seks, ale przez kolejne pięćset drogo za to płacą”. W tle historii burzliwego związku trzydziestokilkuletniego Kemala i osiemnastoletniej Fussun widzimy zróżnicowane i bardzo konserwatywne społeczeństwo tureckie. Uwaga narratora  koncentruje się na grupie najbogatszej, nierzadko zepsutej, znudzonej, pragnącej za wszelką cenę dorównać Zachodowi.  Interesujący jest tu nie tylko wątek główny, ale też  zmieniające się na oczach czytelnika społeczeństwo. Jeśli więc nie oczekujesz lektury „lekkiej, łatwej i przyjemnej”, chcesz  wiedzieć więcej na temat kultury tureckiej, zastanawiasz się, do czego może doprowadzić człowieka obsesyjna namiętność, jakie ukojenie daje gromadzenie przedmiotów,  sięgnij koniecznie po książki Pamuka, które zawsze zaskakują.
Beata Stypczyńska
 
Pepiki Mariusz Surosz.

Świetna, wciągająca, otwiera oczy na wiele wydarzeń, także uczy kreatywności (na przykładzie Baty, tego producenta butów:)).
Wzbogacona fotografiami bohaterów. Polecam.
„Każde życie to materiał na książkę, każda książka to materiał na życie...?”

Małgorzata Zosik

 

Zaczynając od milusińskich – w tym roku pod choinkę poleciłabym klasykę, np. Pinokio. Historię pajacyka Carla Collodiego (przepiękne ilustracje Roberta Innocentiego!) w nowym przekładzie Jarosława Mikołajewskiego (Media Rodzina).
W czerwcu można dołączyć do pań Błaszkiewicz oraz Stypczyńskiej i wybrać się do Włoch. W Rzymie na pewno przyda się subiektywny przewodnik Jarosława Mikołajewskiego Rzymska komedia. Autor inspirował się Boską Komedią wielkiego syna Toskanii – Dantego. Ten niecodzienny przewodnik (bez ilustracji!) to udany mariaż przeszłości z nowoczesnością oraz duchowości z doczesnością. Rzymska komedia spodoba się tym, którzy chcą poznać miasto i jego mieszkańców, a nie zaliczać kolejne zabytki.
Wielkim czytelniczym odkryciem jest dla mnie książka (z pewnością wejdzie ona do kanonu pozycji wojennych) Swietłany Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. To fascynujący zapis historii kobiet żołnierek, którym odebrano prawa głosu i wspomnień w Związku Radzieckim. Książka, która hipnotyzuje – nie tylko relacjami, ale przede wszystkim niezwykłą lekkością pióra autorki.
Maleńki król Grudzień Axela Hacke`a to prezent dla każdego – niezależnie od wieku i czytelniczych upodobań. Król Grudzień codziennie się zmniejsza, mieszka za ścianą i uwielbia żelkowe misie. Pojawi się, gdy poczujesz się samotny lub nieszczęśliwy. Król pomoże Ci odnaleźć w sobie ciekawość i radość dziecka. Pięknie ilustrowana książka, wielka – choć zawiera tak mało stron!
Do znudzenia, zawsze, wszędzie, bez okazji i przy okazji – wszystko, co napisał Mariusz Szczygieł...

Karolina Prusiecka
 

Maryla Ścibor-Markowska TANIEC Z GRONOSTAJEM

Jest to opowieść o młodej, ładnej i inteligentnej dziewczynie, która związała się z alkoholikiem. Towarzyszymy jej w walce o prawo do godnego życia, przeżywamy zwątpienie i frustrację a nawet złość - co ją jeszcze przy nim trzyma! Książka nie jest odpowiedzią na pytania, ale pokazuje mechanizm współuzależnienia. W lekki i przystępny sposób autorka pokazuje pewne mechanizmy, nie moralizuje, a jedynie opisuje życie i działania głównej bohaterki - Krystyny. Jest to książka pobudzająca do refleksji, pełna nadziei, chociaż z zaskakującym zakończeniem.



SŁOWO NA KAŻDY DZIEŃ EWANGELIA 2012

Każdy chrześcijanin został uzdolniony do nawiązania osobistej relacji z Bogiem, a taką relację można nawiązać tylko wtedy, gdy poznamy drugą osobę. Bóg z samej swej natury zna mnie i wie o mnie więcej niż ja sama. Pozwala mi poznawać siebie w różny sposób: poprzez swoje dzieło stwórcze - przepiękną przyrodę, harmonię świata, poprzez ludzi, którymi mnie otoczył - rodzinę i przyjaciół, poprzez trudne doświadczenia i cierpienia, które budują moją pokorę i cierpliwość w poznawaniu Jego planów wobec mojej osoby. Jednak najważniejszym objawieniem Boga są Ewangelie. Ta niewielka książeczka, wydana przez oficynę Edycja Świętego Pawła, mieści w sobie fragmenty Ewangelii na każdy dzień wraz z krótkimi refleksjami zmuszającymi do pochylenia się nad Jego Słowem. Nie zastąpi ona Biblii, ale warto ją mieć przy sobie, aby brak czasu, wyjazd itp. nie pozbawiał nas codziennej rozmowy z Bogiem. Ta książeczka jest idealną inspiracją do takiej modlitwy.

Beata Winkler-Krupińska


Wampiry zadomowiły się w naszej popkulturze i półki w księgarniach uginają się od „literatury wampirycznej”. Można dyskutować nad wartością tych „dzieł”, ale książka o najsłynniejszym wampirze w dziejach literatury światowej jest niewątpliwie godna polecenia nawet najwybredniejszemu czytelnikowi. Dracula  Brama Stokera to historia wampira z Transylwanii, znana także z wielu adaptacji filmowych. Powieść ukazała się  wprawdzie dość dawno, bo w roku 1897, ale i dzisiaj czyta się ją świetnie. Jest to bowiem niewątpliwie literatura trzymająca w napięciu, pełna nastroju grozy i niesamowitości. A przecież wszyscy lubimy się bać, chociaż nie zawsze się do tego przyznajemy… Właśnie w wydawnictwie Zielona Sowa wyszło nowe wydanie Draculi, w tłumaczeniu M. Króla, nowoczesnej szacie graficznej i przyjaznym do czytania formacie. Na jesienne popołudnia, zimowe wieczory opowieść o demonicznym hrabim Draculi stanowić może więc świetną rozrywkę.
Aniołowie – czy oni naprawdę istnieją? Od tego pytania rozpoczyna  swoją  Książkę o aniołach jej autor, Josef  Dirnbeck.  I próbując znaleźć na nie odpowiedź, opowiada o niewidzialnych  istotach anielskich jak o przyjaciołach - z ogromną sympatią i niezrównanym poczuciem humoru. Chce przybliżyć nam w ten sposób tajemniczy świat aniołów, które są zawsze człowiekowi życzliwe  i chronią go - często przed  nim samym. Prowadzi czytelnika przez karty Pisma Świętego, wyszukując tam ślady anielskiej obecności. Ta pełna ciepła opowieść o duchach ulotnych, lecz sprawiających, iż człowiek nigdy nie jest samotny, świetnie nadaje się do czytania szczególnie teraz - w czasie Adwentu   i  zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.  Bo przecież to właśnie wtedy aniołowie mieli do odegrania szczególnie ważną rolę… Książka o aniołach. O dobrych mocach, które nas chronią i prowadzą ukazała się w Wydawnictwie św. Wojciecha.
Irena Szeliga
 

                               Życzymy uczniom, nauczycielom                   i wszystkim pracownikom szkoły wesołych świąt        
oraz szczęśliwego Nowego Roku!
Zebrała: K.P.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz