poniedziałek, 27 listopada 2017

LAUR POETYCKI 2017

Nie śpiewam, lecz jeno słowami przez okno
W świat wglądam, choć nie wiem, kto okno otwiera.
B. Leśmian, „Zmyślenie”
XI KONKURS „O LAUR POETYCKI” ROZSTRZYGNIĘTY



Nasi młodzi poeci, którzy zgłosili swe wiersze do konkursu, zajęli wszystkie miejsca premiowane „Laurami Poetyckimi”. Było też wyróżnienie. Ale do rzeczy :
Złoty Laur Poetycki otrzymała Marika GĘGOTEK z kl. IIIC, za wiersz zatytułowany „Nietakt”,
Srebrny Laur Poetycki przypadł w udziale Małgorzacie BARCZYK z kl. IIID,
Brązowy Laur Poetycki zaś Karolinie BEKACZ z kl. IF.
Wyróżnienie otrzymał Maciej MAŁEK z kl. IIC.
Wiersze zostały ocenione przez jury w składzie Tomasz Jastrun – poeta, felietonista, prozaik, Krystyna Grzegrzółka – poetka oraz Grzegorz Żak – poeta i satyryk.
Nasza szkoła poezją silna – takie stwierdzenie ciśnie się na usta, gdy przeglądam kartki kroniki biblioteki szkolnej. Zapisane są na nich kolejne sukcesy naszych młodych poetów, którzy startowali rokrocznie w konkursie o „Laur Poetycki”. Wymienię tu takie nazwiska jak, patrząc chronologicznie, Basia Rumczyk (Złoty Laur 2005), Daria Pomianek (Złoty Laur 2006), Jagoda Wilgosz (oty Laur 2007), Justyna Czajkowska (Złoty Laur 2008), Ola Kacperska ( Złoty Laur 2010), Adriana Dziemitko (Srebrny Laur 2011 i Złoty Laur 2012) i teraz, po przerwie, Marika Gęgotek (Złoty Laur 2017). Cóż więcej dodać… Pozostaje tylko pogratulować i życzyć owocnego rozwoju talentu poetyckiego.
Konkurs o „Laur Poetycki” odbywa się w ramach Zaduszek Poetyckich. Wtedy wspomina się poetę, który już odszedł, lecz pozostawił po sobie poezję, która przecież nigdy nie umiera i mogą się nią cieszyć następne pokolenia. W 2017 r. obchodzi się rocznicę urodzin i śmierci wybitnego poety dwudziestolecia międzywojennego – Bolesława Leśmiana (1877-1937) i to tego właśnie twórcę i jego poezję omawiał gość tegorocznych Zaduszek – Tomasz Jastrun. Sam będąc współczesnym twórcą, odniósł się do wspomnień o Leśmianie poprzez informacje, jakie usłyszał o nim od swego ojca, znanego pisarza okresu międzywojennego i powojennego – Mieczysława Jastruna. Wiele było w tych wspomnieniach nich anegdot, bo przecież B. Leśmian nietuzinkowym był człowiekiem. T. Jastrun określił go jako poetę genialnego, twórcę nowego języka i świata poetyckiego. Nie był on niestety w pełni rozumiany i przez to niedoceniony przez współczesnych. T. Jastrun stwierdził, że byłby on na pewno laureatem Literackiej Nagrody Nobla, gdyby język jego poezji był przekładalny na języki obce.
Wspomnienia o B. Leśmianie ubogaciły niewątpliwie recytacje jego wierszy, pięknie zaprezentowane przez uczniów naszego Liceum (Julia Meller (IIIC), Ola Oleksyn (IID), Karolina Wasilewska (IID), Mateusz Polakiewicz (IID), Maciej Małek (IIC), Filip Nuzban (IIE).
Tomasz Jastrun podzielił się także z uczestnikami spotkania własną twórczością, czytając swoje wiersze, omawiając swoje utwory prozatorskie i informując o zamierzeniach twórczych na najbliższą przyszłość.
Spotkanie z Tomaszem Jastrunem przyniosło podwójną korzyść, bo przybliżyło postać Bolesława Leśmiana, a równocześnie pokazało poprzez twórczość współczesnego pisarza, jak tworzy się literaturę dzisiaj.
M. I. Szeliga








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz