poniedziałek, 5 grudnia 2011

KSIĄŻKA POD CHOINKĘ



Dla pasjonatów biologii –  Biologia Villego – biblia dla biologów.
Dla pasjonatów życia –  Potęga podświadomościJoseph Murphy.
A dla pasjonatów miłości – Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?                    Sherry Argov
Izabela Chodkiewicz
 
 Islamskie historie
Tysiąc wspaniałych słońc Khaleda Hosseiniego to przejmująca książka, którą czyta się jednym tchem.  Napisana została przez współczesnego pisarza afgańskiego obdarzonego niezwykłym talentem narracyjnym. Mamy w niej trzydzieści lat burzliwej historii Afganistanu. Czytelnik śledzi losy dwóch kobiet – Mariam i Lajli, które poślubiają tego samego mężczyznę, co w tamtej kulturze jest sprawą naturalną. Od samego początku zostaje się wciągniętym w ówczesną  rzeczywistość, niemal na własnej skórze czuje się problemy bohaterek. Nie przeszkadzają w tym różnice kulturowe. One są niewątpliwym atutem.  Bezpośredniość autora, psychologiczna wiarygodność postaci, pozycja kobiety w kraju islamskim, okrucieństwo człowieka zagubionego w świecie, granice cierpienia, pragnienie miłości i potęga przyjaźni – wszystko to sprawia, że książka zapada na długo w pamięć.

Obsesja po turecku
 W 2010 roku na półki polskich księgarń trafiła kolejna książka tureckiego noblisty Orhana Pamuka. W Muzeum niewinności, podobnie jak w poprzednich utworach, m.in. Stambule, czy Domu ciszy, akcja rozgrywa się w „nostalgicznej” Turcji. Tym razem przenosimy się do lat siedemdziesiątych XX wieku. Oś fabularną tworzą bohaterowie, którzy, jak pisał sam Pamuk, „na piątej stronie uprawiają seks, ale przez kolejne pięćset drogo za to płacą”. W tle historii burzliwego związku trzydziestokilkuletniego Kemala i osiemnastoletniej Fussun widzimy zróżnicowane i bardzo konserwatywne społeczeństwo tureckie. Uwaga narratora  koncentruje się na grupie najbogatszej, nierzadko zepsutej, znudzonej, pragnącej za wszelką cenę dorównać Zachodowi.  Interesujący jest tu nie tylko wątek główny, ale też  zmieniające się na oczach czytelnika społeczeństwo. Jeśli więc nie oczekujesz lektury „lekkiej, łatwej i przyjemnej”, chcesz  wiedzieć więcej na temat kultury tureckiej, zastanawiasz się, do czego może doprowadzić człowieka obsesyjna namiętność, jakie ukojenie daje gromadzenie przedmiotów,  sięgnij koniecznie po książki Pamuka, które zawsze zaskakują.
Beata Stypczyńska
 
Pepiki Mariusz Surosz.

Świetna, wciągająca, otwiera oczy na wiele wydarzeń, także uczy kreatywności (na przykładzie Baty, tego producenta butów:)).
Wzbogacona fotografiami bohaterów. Polecam.
„Każde życie to materiał na książkę, każda książka to materiał na życie...?”

Małgorzata Zosik

 

Zaczynając od milusińskich – w tym roku pod choinkę poleciłabym klasykę, np. Pinokio. Historię pajacyka Carla Collodiego (przepiękne ilustracje Roberta Innocentiego!) w nowym przekładzie Jarosława Mikołajewskiego (Media Rodzina).
W czerwcu można dołączyć do pań Błaszkiewicz oraz Stypczyńskiej i wybrać się do Włoch. W Rzymie na pewno przyda się subiektywny przewodnik Jarosława Mikołajewskiego Rzymska komedia. Autor inspirował się Boską Komedią wielkiego syna Toskanii – Dantego. Ten niecodzienny przewodnik (bez ilustracji!) to udany mariaż przeszłości z nowoczesnością oraz duchowości z doczesnością. Rzymska komedia spodoba się tym, którzy chcą poznać miasto i jego mieszkańców, a nie zaliczać kolejne zabytki.
Wielkim czytelniczym odkryciem jest dla mnie książka (z pewnością wejdzie ona do kanonu pozycji wojennych) Swietłany Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. To fascynujący zapis historii kobiet żołnierek, którym odebrano prawa głosu i wspomnień w Związku Radzieckim. Książka, która hipnotyzuje – nie tylko relacjami, ale przede wszystkim niezwykłą lekkością pióra autorki.
Maleńki król Grudzień Axela Hacke`a to prezent dla każdego – niezależnie od wieku i czytelniczych upodobań. Król Grudzień codziennie się zmniejsza, mieszka za ścianą i uwielbia żelkowe misie. Pojawi się, gdy poczujesz się samotny lub nieszczęśliwy. Król pomoże Ci odnaleźć w sobie ciekawość i radość dziecka. Pięknie ilustrowana książka, wielka – choć zawiera tak mało stron!
Do znudzenia, zawsze, wszędzie, bez okazji i przy okazji – wszystko, co napisał Mariusz Szczygieł...

Karolina Prusiecka
 

Maryla Ścibor-Markowska TANIEC Z GRONOSTAJEM

Jest to opowieść o młodej, ładnej i inteligentnej dziewczynie, która związała się z alkoholikiem. Towarzyszymy jej w walce o prawo do godnego życia, przeżywamy zwątpienie i frustrację a nawet złość - co ją jeszcze przy nim trzyma! Książka nie jest odpowiedzią na pytania, ale pokazuje mechanizm współuzależnienia. W lekki i przystępny sposób autorka pokazuje pewne mechanizmy, nie moralizuje, a jedynie opisuje życie i działania głównej bohaterki - Krystyny. Jest to książka pobudzająca do refleksji, pełna nadziei, chociaż z zaskakującym zakończeniem.



SŁOWO NA KAŻDY DZIEŃ EWANGELIA 2012

Każdy chrześcijanin został uzdolniony do nawiązania osobistej relacji z Bogiem, a taką relację można nawiązać tylko wtedy, gdy poznamy drugą osobę. Bóg z samej swej natury zna mnie i wie o mnie więcej niż ja sama. Pozwala mi poznawać siebie w różny sposób: poprzez swoje dzieło stwórcze - przepiękną przyrodę, harmonię świata, poprzez ludzi, którymi mnie otoczył - rodzinę i przyjaciół, poprzez trudne doświadczenia i cierpienia, które budują moją pokorę i cierpliwość w poznawaniu Jego planów wobec mojej osoby. Jednak najważniejszym objawieniem Boga są Ewangelie. Ta niewielka książeczka, wydana przez oficynę Edycja Świętego Pawła, mieści w sobie fragmenty Ewangelii na każdy dzień wraz z krótkimi refleksjami zmuszającymi do pochylenia się nad Jego Słowem. Nie zastąpi ona Biblii, ale warto ją mieć przy sobie, aby brak czasu, wyjazd itp. nie pozbawiał nas codziennej rozmowy z Bogiem. Ta książeczka jest idealną inspiracją do takiej modlitwy.

Beata Winkler-Krupińska


Wampiry zadomowiły się w naszej popkulturze i półki w księgarniach uginają się od „literatury wampirycznej”. Można dyskutować nad wartością tych „dzieł”, ale książka o najsłynniejszym wampirze w dziejach literatury światowej jest niewątpliwie godna polecenia nawet najwybredniejszemu czytelnikowi. Dracula  Brama Stokera to historia wampira z Transylwanii, znana także z wielu adaptacji filmowych. Powieść ukazała się  wprawdzie dość dawno, bo w roku 1897, ale i dzisiaj czyta się ją świetnie. Jest to bowiem niewątpliwie literatura trzymająca w napięciu, pełna nastroju grozy i niesamowitości. A przecież wszyscy lubimy się bać, chociaż nie zawsze się do tego przyznajemy… Właśnie w wydawnictwie Zielona Sowa wyszło nowe wydanie Draculi, w tłumaczeniu M. Króla, nowoczesnej szacie graficznej i przyjaznym do czytania formacie. Na jesienne popołudnia, zimowe wieczory opowieść o demonicznym hrabim Draculi stanowić może więc świetną rozrywkę.
Aniołowie – czy oni naprawdę istnieją? Od tego pytania rozpoczyna  swoją  Książkę o aniołach jej autor, Josef  Dirnbeck.  I próbując znaleźć na nie odpowiedź, opowiada o niewidzialnych  istotach anielskich jak o przyjaciołach - z ogromną sympatią i niezrównanym poczuciem humoru. Chce przybliżyć nam w ten sposób tajemniczy świat aniołów, które są zawsze człowiekowi życzliwe  i chronią go - często przed  nim samym. Prowadzi czytelnika przez karty Pisma Świętego, wyszukując tam ślady anielskiej obecności. Ta pełna ciepła opowieść o duchach ulotnych, lecz sprawiających, iż człowiek nigdy nie jest samotny, świetnie nadaje się do czytania szczególnie teraz - w czasie Adwentu   i  zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.  Bo przecież to właśnie wtedy aniołowie mieli do odegrania szczególnie ważną rolę… Książka o aniołach. O dobrych mocach, które nas chronią i prowadzą ukazała się w Wydawnictwie św. Wojciecha.
Irena Szeliga
 

                               Życzymy uczniom, nauczycielom                   i wszystkim pracownikom szkoły wesołych świąt        
oraz szczęśliwego Nowego Roku!
Zebrała: K.P.

KONKURS FILMOWY - recenzja


REGULAMIN KONKURSU
dla młodzieży na recenzję filmu z pakietu Filmotek Szkolna

ORGANIZATORZY
1. Organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej z siedzibą w Warszawie, ul. Noakowskiego 10/1.
2. Niniejszy Regulamin określa zasady uczestnictwa w konkursie, rodzaj nagród i sposób ich uzyskania.
3. Niniejszy Regulamin zostanie udostępniony w siedzibie CEO na każde żądanie uczestników konkursu oraz na stronie internetowej www.ceo.org.pl/filmotekaszkolna
CELE
· Rozwijanie zdolności twórczych uczniów
· Zainteresowanie uczniów filmami z pakietu Filmoteka Szkolna
· Twórcza organizacja czasu wolnego
· Pozyskanie wiedzy na temat krytyki filmowej
UCZESTNICY
Konkurs ma charakter otwarty, a udział w nim jest bezpłatny.
Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Udział w konkursie i podanie związanych z udziałem w nim danych jest całkowicie dobrowolne.
TEMAT
Zadaniem konkursowym jest napisanie recenzji filmowej do wybranego filmu z pakietu Filmoteki Szkolnej. Recenzja powinna mieć charakter twórczy i autorski.
PRACE KONKURSOWE
1. Prace konkursowe muszą być przygotowane samodzielnie.
2. Autorzy prac konkursowych zobowiązani są do wypełnienia formularza zgłoszenia dostępnego na stronie internetowej www.ceo.org.pl/filmotekaszkolna oraz zaakceptowania oświadczeń dotyczących wykorzystania danych osobowych oraz przekazania praw autorskich.
3. Wymagania techniczne:
· max. objętość to 1 strona A4 (1800 znaków bez spacji)
· pracę należy przesłać w wersji elektronicznej (dokument tekstowy programu WORD) na adres internetowy: anna.mirska-czerwinska@ceo.org.pl
4. Do każdej pracy zgłoszonej do konkursu musi zostać dołączony opis (w treści maila). Opis powinien zawierać:
· tytuł pracy
· tytuł filmu z FILMOTEKI SZKOLNEJ, którego recenzja dotyczy
· imię i nazwisko autora
· nr telefonu autora
· adres korespondencyjny autora (ulica i nr, kod i miejscowość)
· nazwa i adres szkoły.
5. Jeden uczestnik może przesłać max. 1 prace.
6. Autorzy, nadsyłając pracę, zgadzają się na zamieszczenie jej kopii na stronach internetowych
CEO oraz wykorzystanie jej przy produkcji i rozpowszechnianiu materiałów edukacyjnych oraz informacyjnych.
7. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odrzucenia prac niezwiązanych z tematyką konkursu, przekraczających określoną objętość, naruszających prawa autorskie innych osób (plagiaty).
8. Zabronione jest przesyłanie prac sprzecznych z dobrymi obyczajami, naruszającymi ogólnie przyjęte wartości – takie prace nie będą brały udziału w konkursie. O tym, że nadesłana praca narusza powyższe zasady, decyduje ocena organizatorów konkursu.
TERMINARZ KONKURSU
· ogłoszenie konkursu 10 listopada 2011
· nadsyłanie prac: do 15 lutego 2012
· wyłonienie 10 prac, które wezmą udział w konkursie głównym oraz głosowaniu Internautów – 1 marca 2012
· głosowanie w internecie 1 marca – 14 marca 2012
· ogłoszenie wyników: 15 marca 2012 (zarówno NAGRODA JURY, NAGRODA INTERNAUTÓW jak i WYRÓŻNIENIA)
ZASADY PRZYZNAWANIA NAGRÓD
1. Zostaną przyznane dwie nagrody NAGRODA INTERNAUTÓW i NAGRODA FILMOTEKI SZKOLNEJ. AKCJI! Organizatorzy zastrzegają sobie prawo przyznania maksymalnie dwóch WYRÓŻNIEŃ.
2. JURY (wybrane przez organizatorów konkursu) wyłoni 10 najlepszych prac, na które głosować
będą internauci poprzez stronę internetową www.ceo.org.pl/filmotekaszkolna. Recenzja, która otrzyma najwięcej głosów zdobędzie NAGRODĘ INTERNAUTÓW.
3. Jury przyzna również NAGRODĘ FILMOTEKI SZKOLNEJ. AKCJI! według następujących kryteriów:
– oryginalność pomysłu
– indywidualny i twórczy charakter wypowiedzi
– poprawność językowa
4. JURY zastrzega sobie prawo przyznania maksymalnie dwóch wyróżnień kierując się takimi samymi kryteriami jak przy wyborze NAGRODY FILMOTEKI SZKOLNEJ.AKCJI!, tj:
- oryginalność pomysłu
- indywidualny i twórczy charakter wypowiedzi
- poprawność językowa
NAGRODY
· NAGRODA INTERNAUTÓW – zestaw filmów z kanonu filmów polskich, dyplom
· NAGRODA FILMOTEKI SZKOLNEJ. AKCJA! – zestaw filmów z kanonu filmów polskich, dyplom
· WYRÓŻNIENIA – książki o tematyce filmowej, dyplom
· Kopie nagrodzonych i wyróżnionych prac zostaną opublikowane w internecie na stronie CEO:
www.ceo.org.pl/filmotekaszkolna oraz www.filmotekaszkolna.pl

OGŁOSZENIE KONKURSU
Informacje o czasie trwania i zasadach Konkursu oraz nagrodach zostaną przedstawione:
– nauczycielom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
– przedstawicielom wybranych mediów
– na stronie internetowej www.ceo.org.pl
OŚWIADCZENIA O PRAWACH AUTORSKICH
1. Przekazanie prac konkursowych oznacza jednocześnie, że nie będą one naruszały majątkowych i osobistych praw autorskich osób trzecich.
2. Nadesłanie pracy konkursowej jest równoznaczne z nieodpłatnym przekazaniem CEO praw autorskich, (niewyłącznych) praw majątkowych do utworu w zakresie:
– utrwalania i zwielokrotniania nadesłanego utworu – wytwarzania egzemplarzy utworu bez względu na technikę, ilość i wielkość nakładu;
– obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono, wprowadzenie do obrotu, najem, użyczenie oryginału albo egzemplarzy, nadanie drogą przewodową bądź bezprzewodową, odtwarzanie, remitowanie, publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie wybranym przez siebie, rozpowszechnianie w nieograniczonym nakładzie i zasięgu terytorialnym, wprowadzanie korekty, dokonywanie skrótów i opracowań, wykorzystywanie fragmentów,
– oraz prawa pokrewne z zastrzeżeniem miedzy innymi ujawnienia nazwiska Autora (autorów) w sposób zwyczajowo przyjęty oraz z obowiązkiem przekazania Autorowi 1 egzemplarza autorskiego każdego wydania.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Organizator Konkursu nie przewiduje możliwości zwrotu nadesłanych na Konkurs prac.
2. Reklamacje związane z Konkursem należy składać do Organizatora Konkursu w terminie do 1 czerwca 2012 roku.
3. Uczestnikami konkursu nie mogą być osoby spokrewnione z członkami Komisji Konkursowej.
4. Dokumentacja związana z przeprowadzonym Konkursem będzie przechowywana przez okres roku od daty wyłonienia laureatów Konkursu, poza dokumentacją, która zgodnie z przepisami prawa musi być przechowywana przez dłuższy okres.
5. Niniejszy konkurs nie jest „grą losową” w rozumieniu ustawy z 29 lipca 1992r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. Nr 68, poz. 341 z późn. zm.).
6. Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych uczestnika zgodnie z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, o ile dane takie będą ujawniane w toku konkursu i w związku z jego przebiegiem. Zgodnie z art. 24 ust. 1 z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883) organizator konkursu informuje uczestników konkursu, iż ich dane osobowe będą przetwarzane w siedzibie organizatorów na podstawie wyrażonej dobrowolnie przez uczestnika konkursu zgody wyłącznie w związku z wykonaniem postanowień niniejszego regulaminu oraz w celu promocji konkursu i informowania o konkursie. Każdy uczestnik ma prawo do wglądu do swoich danych, ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia. Żądanie zaprzestania przetwarzania danych jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w konkursie.
UWAGA!!! Regulaminy są dostępne także w bibliotece szkolnej. Chęć uczestniczenia w konkursie zgłaszać można do P. Karoliny Prusieckiej.

KONKURS FILMOWY - regulamin

REGULAMIN KONKURSU
dla młodzieży na etiudę filmową inspirowaną materiałem z Filmoteki Szkolnej
ORGANIZATORZY
1. Organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej z siedzibą w Warszawie, ul.Noakowskiego 10/1.
2. Niniejszy Regulamin określa zasady uczestnictwa w konkursie, rodzaj nagród i sposób ich uzyskania.
3. Niniejszy Regulamin zostanie udostępniony w siedzibie CEO na każde żądanie uczestników konkursu oraz na stronie internetowej www.ceo.org.pl/filmotekaszkolna
CELE
· Rozwijanie zdolności twórczych uczniów
· Zainteresowanie uczniów filmami z pakietu Filmoteka Szkolna
· Twórcza organizacja czasu wolnego
· Pozyskanie wiedzy na temat podstaw realizacji etiudy filmowej
UCZESTNICY
Konkurs ma charakter otwarty, a udział w nim jest bezpłatny.
Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Udział w konkursie i podanie związanych z udziałem w nim danych jest całkowicie dobrowolne.
TEMAT
Zadaniem konkursowym jest przygotowanie 1-5 minutowej etiudy filmowej, której temat, treść bądź forma byłaby inspirowana materiałem z Filmoteki Szkolnej. Przysyłając film na konkurs trzeba podać jakim filmem z pakietu inspirowali się autorzy. Film może być opracowany w różnej formie i wykorzystywać różne środki wyrazu (dokument, reportaż, fabuła, animacja). Praca powinny być artystyczną wypowiedzią uczestników konkursu.
PRACE KONKURSOWE
1. Prace konkursowe muszą być przygotowane samodzielnie lub w zespole liczącym maksymalnie
5 osób (wówczas nagrody przyznawane będą zespołowo).
2. Wymagania techniczne:
· film zapisany w formacie AVI, WMV, MPEG, wielkość do 40 MB;
· film musi zostać nagrany na płytę CD bądź DVD oraz zapisany na jednym z popularnych portali filmowych np. YOUTUBE
3. Do każdej pracy zgłoszonej do konkursu musi zostać dołączony opis (np. na opakowaniu płyty). Opis powinien zawierać:
· tytuł pracy
· tytuł filmu z FILMOTEKI SZKOLNEJ, którym był inspirowany
· imię i nazwisko autora/ów
· e-mail i nr telefonu autora
· adres korespondencyjny autora (ulica i nr, kod i miejscowość)
· link, pod którym dostępny jest film w internecie,
· nazwa i adres szkoły
4. Jeden uczestnik lub zespół może przesłać max. 2 prace.
5. Autorzy, nadsyłając pracę, zgadzają się na zamieszczenie jej kopii na stronach internetowych CEO oraz wykorzystanie jej przy produkcji i rozpowszechnianiu materiałów edukacyjnych oraz informacyjnych.
6. Do każdej przesłanej pracy plastycznej uczestnicy muszą dołączyć oświadczenie dotyczące prawa autorskiego i prawa do wizerunku (w przypadku uczestników nieletnich oświadczenie powinno zostać podpisane przez ich opiekunów pranych), które znajduje się na stronie www.ceo.org.pl/filmotekaszkolna.
7. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odrzucenia prac niezwiązanych z tematyką konkursu.
8. Zabronione jest przesyłanie prac sprzecznych z dobrymi obyczajami, naruszającymi ogólnie przyjęte wartości – takie prace nie będą brały udziału w konkursie. O tym, że nadesłana praca narusza powyższe zasady, decyduje ocena organizatorów konkursu.
TERMINARZ KONKURSU
· ogłoszenie konkursu 10 listopada 2011
· nadsyłanie prac: do 15 lutego 2012 (decyduje data stempla pocztowego)
· wyłonienie 10 prac, które wezmą udział w konkursie głównym oraz głosowaniu Internautów – 1marca 2012
· głosowanie w internecie 1 marca – 14 marca 2012
· ogłoszenie wyników: 15 marca 2012 (zarówno NAGRODA JURY, NAGRODA INTERNAUTÓW           jak i WYRÓŻNIENIA)
ZASADY PRZYZNAWANIA NAGRÓD
1. Zostaną przyznane dwie nagrody NAGRODA INTERNAUTÓW i NAGRODA FILMOTEKI SZKOLNEJ. AKCJI! Organizatorzy zastrzegają sobie prawo przyznania maksymalnie dwóch WYRÓŻNIEŃ.
2. JURY (wybrane przez organizatorów konkursu) wyłoni 10 najlepszych prac, na które głosować będą internauci poprzez stronę internetową www.ceo.org.pl/filmotekaszkolna. Film, który otrzyma najwięcej głosów zdobędzie NAGRODĘ INTERNAUTÓW.
3. Jury przyzna również NAGRODĘ FILMOTEKI SZKOLNEJ. AKCJI! według następujących kryteriów:
– oryginalność pomysłu
– indywidualny i twórczy charakter wypowiedzi
– poprawność techniczna
4. JURY zastrzega sobie prawo przyznania maksymalnie dwóch wyróżnień kierując się takimi samymi kryteriami jak przy wyborze NAGRODY FILMOTEKI SZKOLNEJ.AKCJI!, tj:
-oryginalność pomysłu
- indywidualny i twórczy charakter wypowiedzi
- poprawność techniczna
NAGRODY
· NAGRODA INTERNAUTÓW – program do montażu filmów: Nero, video premium, dyplom
· NAGRODA FILMOTEKI SZKOLNEJ. AKCJA! – program do montażu filmów: Nero, video premium, dyplom
· WYRÓŻNIENIA – książki o tematyce filmowej, dyplom
· Kopie nagrodzonych i wyróżnionych prac zostaną opublikowane w internecie na stronie CEO:
www.ceo.org.pl/filmotekaszkolna oraz www.filmotekaszkolna.pl
ZGŁOSZENIE PRAC KONKURSOWYCH
Pracę konkursową należy zgłosić wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie www.ceo.org.pl/filmotekaszkolna. W formularzu należy od razy wpisać link do filmu. Pracę należy również przesłać w wersji elektronicznej na DVD, dokładnie opisaną, wraz z oświadczeniem uczestnika konkursu, w jednej przesyłce, na adres organizatora konkursu:
Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej
ul. Noakowskiego 10/ 1
00 – 666 Warszawa
z dopiskiem: „Konkurs filmowy”
Przesłanie pracy konkursowej jest równoznaczne z uczestnictwem w konkursie. Prace konkursowe można przesyłać wyłącznie do 15 lutego 2012 – decyduje data stempla pocztowego.
Po zakończeniu konkursu CEO nie zwraca nadesłanych prac ich autorom.
OGŁOSZENIE KONKURSU
Informacje o czasie trwania i zasadach Konkursu oraz nagrodach zostaną przedstawione:
– nauczycielom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
– przedstawicielom wybranych mediów
– na stronie internetowej www.ceo.org.pl
OŚWIADCZENIA O PRAWACH AUTORSKICH
1. Uczestnik oświadcza, że przysługują mu autorskie prawa majątkowe do filmów, wizerunków, które załącza w związku z konkursem.
2. Przekazanie prac konkursowych oznacza jednocześnie, że nie będą one naruszały majątkowych i osobistych praw autorskich osób trzecich. Oznacza też, że osoba przekazująca prace konkursowe uzyskała pisemną zgodę osób, których wizerunki utrwalono w filmie oraz posiada uprawnienia do wyrażania zgody na wykorzystanie tych wizerunków.
3. Nadesłanie pracy konkursowej jest równoznaczne z nieodpłatnym przekazaniem CEO praw autorskich, (niewyłącznych) praw majątkowych do utworu w zakresie:
– utrwalania i zwielokrotniania nadesłanego utworu – wytwarzania egzemplarzy utworu bez względu na technikę, ilość i wielkość nakładu;
– obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono, wprowadzenie do obrotu, najem, użyczenie oryginału albo egzemplarzy, nadanie drogą przewodową bądź bezprzewodową, odtwarzanie, remitowanie, publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie wybranym przez siebie, rozpowszechnianie w nieograniczonym nakładzie i zasięgu terytorialnym, wprowadzanie korekty, dokonywanie skrótów i opracowań, wykorzystywanie fragmentów,
– oraz prawa pokrewne z zastrzeżeniem miedzy innymi ujawnienia nazwiska Autora (autorów) w sposób zwyczajowo przyjęty oraz z obowiązkiem przekazania Autorowi 1 egzemplarza autorskiego każdego wydania.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Organizator Konkursu nie przewiduje możliwości zwrotu nadesłanych na Konkurs prac.
2. Reklamacje związane z Konkursem należy składać do Organizatora Konkursu w terminie do 1 czerwca 2012 roku.
3. Uczestnikami konkursu nie mogą być osoby spokrewnione z członkami Komisji Konkursowej.
4. Dokumentacja związana z przeprowadzonym Konkursem będzie przechowywana przez okres roku od daty wyłonienia laureatów Konkursu, poza dokumentacją, która zgodnie z przepisami prawa musi być przechowywana przez dłuższy okres.
5. Niniejszy konkurs nie jest „grą losową” w rozumieniu ustawy z 29 lipca 1992r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. Nr 68, poz. 341 z późn. zm.).
6. Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez                      organizatora danych osobowych uczestnika zgodnie z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, o ile dane takie będą ujawniane w toku konkursu i w związku zjego przebiegiem. Zgodnie z art. 24 ust. 1 z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883) organizator konkursu informuje uczestników konkursu, iż ich dane osobowe będą przetwarzane w siedzibie organizatorów na podstawie wyrażonej dobrowolnie przez uczestnika konkursu zgody wyłącznie w związku z wykonaniem postanowień niniejszego regulaminu oraz w celu promocji konkursu i informowania o konkursie. Każdy uczestnik ma prawo do wglądu do swoich danych, ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia. Żądanie zaprzestania przetwarzania danych jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w konkursie.