wtorek, 22 października 2013

Spotkanie z pisarzem Franciszkiem Przeklasą

 
22 października 2013 roku uczniowie klas III F i III D, zebrani w auli szkolnej, mieli okazję poznać i porozmawiać z panem Franciszkiem Przeklasą, autorem książki Pokerzyści i frajerzy, która... została bardzo ciepło przyjęta przez krytykę, jak i czytelników. Pan Franciszek jako autor zaistniał dość niedawno, bo w roku 2012. Został on laureatem nagrody „Literacki Debiut Roku” za w/w powieść.
Nasi uczniowie nie kryli zdziwienia, gdy dowiedzieli się, że nasz gość jest absolwentem naszego liceum. Sam pisarz z wielkim wzruszeniem mówił o latach młodości spędzonych w murach naszej szkoły, z rozrzewnieniem wspominał swój bal maturalny, który miał miejsce właśnie w auli szkolnej. Spotkanie z pozoru literackie przemieniło się w swoisty wykład o życiu, wyborach, tych dobrych i złych. Zebrani uczniowie mieli szansę dowiedzieć się bardzo wielu ciekawych informacji o p. Franciszku. Opowiedział on o swoim przyjeździe do Zgorzelca, pierwszych wspomnieniach, szkolnych przygodach, pierwszych miłościach. Trudno uwierzyć w to, że ten niewysoki mężczyzna był jednym z koszykarzy pierwszej drużyny, znanego już na całą Polskę, Turowa Zgorzelec.
Znacznie większa część spotkania miała postać swobodnej rozmowy, swoistej retrospekcji. Jeśli chodzi o samą powieść Pokerzyści i frajerzy to mogliśmy się dowiedzieć, że powstała ona na podstawie przeżyć samego bohatera, który to swojego czasu sam uzależnił się od hazardu. Do napisania tej książki namówiła go była żona, gdy ten zwalczył swój nałóg. Pan Franciszek zawsze pasjonował się pisaniem, pisał wiersze na różne okazje. „Pokerzystów i frajerów” tworzył aż 26 lat. Sama książka trafiła do szerszej publiczności dzięki jego córce, która po przeczytaniu dzieła swojego ojca doszła do wniosku, że trzeba puścić ją w świat. Powieść trafiła do konkursu „Literacki Debiut Roku” i została tam świetnie przyjęta przez grono ekspertów i krytyków literackich. To zaowocowało jej wydaniem i tak rozpoczęła się kariera p. Franciszka jako pisarza.
Spotkanie to zakończyło się gorącym podziękowaniem ze strony naszego gościa oraz brawami zebranych uczniów. Po wszystkim mieliśmy okazję zakupić książkę w bibliotece szkolnej, oczywiście z dedykacją i autografem. Mamy nadzieję, że to nie ostatni raz, gdy Pan Franciszek gości w naszej szkole i że jeszcze nie raz usłyszymy o nim i jego twórczości.
 
Opracował: Bartosz Ozga, klasa III F
 
 
 

2. Kiermasz książki


 
Twoje półki zajmują stosy niepotrzebnych książek?
Nie wiesz, co zrobić z powieściami Twojego dzieciństwa, bądź tymi, które w ogóle Cię nie interesują?
A może wręcz przeciwnie, z radością przygarniasz wszystko, co składa się z literek?


Ten kiermasz jest dla Ciebie!

·        Niepotrzebne książki przynieś do biblioteki szkolnej.

·        Przynieś również audiobooki, gry itp. – LEGALNE MULTIMEDIA.

·        Jeśli chcesz otrzymać symboliczne pieniądze za daną lekturę, zamieść w widocznym miejscu (na samoprzylepnej karteczce lub na wewnętrznej stronie okładki – ołówkiem!) swoje imię, nazwisko i klasę. Zaznacz, ile pieniędzy chciałbyś dostać.

·        Możesz oddać książki jako darowiznę. Dołożymy wszelkich starań, by trafiły one w dobre ręce (biblioteki, przedszkola, szkoły itp.).

·        Pamiętaj, by książki były w dobrym stanie.

·        Prosimy – nie przynoś podręczników.

·        Zbiórka potrwa do 29 listopada (piątek) 2013 r.

·        Od każdej sprzedanej pozycji pobieramy 1 zł – na zakup książek.

 

Wielki kiermasz odbędzie się 10 grudnia 2013 r.

 

Serdecznie zapraszamy do podzielenia się książkami!

Konkurs


 Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w cyklicznym konkursie


REGULAMIN POWIATOWEGO KONKURSU

III Zduszkowe Spotkania Artystyczne

Pamiętajcie o ogrodach

 

Celem konkursu jest:

- poznanie twórczości Jonasza Kofty

- poznanie jej twórczości na wielu płaszczyznach

- integracja młodzieży na płaszczyźnie

Konkurs jest adresowany do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych powiatu lubańskiego oraz powiatów ościennych

Konkurs będzie się odbywał nad dwóch poziomach:

1.      Gimnazja

2.      Szkoły ponadgimnazjalne

W obu poziomach występują takie same kategorie:

- recytacja

- poezja śpiewana

- prace plastyczne

RECYTACJA obejmuje prezentację jednego utworu poetyckiego lub prozy Jonasza Kofty, jak również utworów o nim. Dozwolony jest rekwizyt oraz ruch. Czas recytacji nie może przekroczyć 5 minut.

POEZJA ŚPIEWANA – może wystąpić jeden wokalista, ale liczba osób akompaniujących może być większa. Wokalista może również śpiewać do podkładu muzycznego. Kategoria obejmuje twórczość Jonasza Kofty i utwory o nim.

PRACE PLASTYCZNE- powinny być inspirowane twórczością Jonasz Kofty, wykonane w dowolnej technice w formacie A3.

 

Każda szkoła może zgłosić do konkursu po 3 osoby w każdej kategorii. Nie ma obowiązku zgłaszania uczniów we wszystkich kategoriach.

Konkurs odbędzie się na dwóch poziomach. Na każdym z nich komisja wyłoni po 3 laureatów w każdej kategorii. Konkurs zakończy się uroczystym koncertem laureatów oraz prezentacją prac.

Zgłoszenia wraz z pracami plastycznymi należy dostarczyć do 31.10.2013  na adres szkoły:

ZSP im. Adama Mickiewicza   ul. W. Łokietka 2  59-800 Lubań z dopiskiem Konkurs „Pamiętajcie o ogrodach”

Konkurs odbędzie się 15.11.2013 o godz. 10.00 w auli szkoły

 

Organizatorem konkursu jest:

ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu

Patronat nad konkursem sprawuje oraz fundatorem nagród jest

Pan Walery Czarnecki Starosta Lubański



Informacji o konkursie udziela:

Aneta Ćwieluch 607337662
 
 
 


środa, 16 października 2013

Trup i zagadka

 
 
Jeśli nie lubi kryminałów, tzn. że nie lubicie np. Zbrodni i kary lub dzieł Szekspira. A to chyba niemożliwe... To klasyki, a my z „Książkami” nr 2 (5) czerwiec 2012 polecamy:
 
1. Bernard Minier, Bielszy odcień śmierci – trupy są, ale jakie to trupy? Zwierzęce. Dlaczego? Zajrzyjcie sami – Francuzi oszaleli na punkcie tej prozy.

 
2. Jan Seghers, Zbyt piękna dziewczyna – kto ją polubi, musi zginąć. Kobiecie towarzyszy śmierć, która niszczy bez opamiętania. Proza z zacięciem psychologicznym.
 

3. Yrsa Sigurdardottir, Lód w żyłach – akcja toczy się na Grenlandii, gdzie ginie grupa geologów. Kto ucieka od racjonalizmu, lubi tajemnice i klątwy, ten się skusi i przeczyta.
 
 
 
4. Karin Fossum, Za podszeptem diabła – złodziej pada ofiarą szalonej staruszki. Kto jest katem, kto ofiarą? Dla wielbicieli S. Kinga.

Jeśli jednak nie współcześni autorzy, to oczywiście pozostaje kilka niezapomnianych klasyków...
 
 
Oprac. K.P.


Jesień idzie...

 

 
Jeśli jesień - to nie ma wyboru. Należy udać się do najbliższej księgarni lub biblioteki i zaopatrzyć na słotne dni. Można też zrobić odpowiedni zapas herbat, kaw lub - wersja dla ambitnych - przygotować potrawy ulubionych bohaterów literackich. Do tego będziemy Was wkrótce zachęcać. A tymczasem zapraszamy na krótki przegląd kryminałów. I czekamy na Wasze propozycje...